Lodaer Img

Psikolojik Sorunlarda Beden Dili Kullanımı

Psikolojik Sorunlarda Beden Dili Kullanımı

Beden Dili İle Anlatmak / Anlamak

Psikolojik Sorunlarda Beden Dili Kullanımı-Bedensel ve ruhsal durumumuz birbiri ile ilişkili süreçlerdir. Sevinçli bir durumda enerjimizin yükselmesi, hasta olduğumuzda keyfimizin de kaçmasında olduğu gibi ruh halimiz bedenimizin, bedenimiz de ruh halimizin işleyişini etkiler.

Beden dili ve sözsüz iletişim, başkaları hakkında ne anladığımızın, ilk izlenimlerimizin ve çevremizdekilere ilettiğimiz mesajın büyük bir bölümünü oluşturur. Sosyal kaygınız varsa beden dili özellikle önemli olabilir.

Sosyal kaygı, başkalarının beden dilini okumayı da zorlaştırabilir. İnsanların gönderdiği sinyalleri yorumlamayı öğrenmek, sizi sosyal durumlarda daha güvenli ve rahat hale getirebilir

Yüz İfadelerine Dikkat Edin

Beden dilinin ötesinde, yüz dili bir insanın ne hissettiği hakkında çok şey anlatır. Herkes tarafından deneyimlenen dört evrensel duygu olduğunu biliyoruz .

Sosyal kaygı bozukluğu olan kişiler genellikle göz teması gibi şeylerde sorun yaşarlar, bu da diğer insanların gönderdiği yüz sinyallerini fark etmeyi zorlaştırabilir.

Duyguları iletebilecek bazı yüz hareketleri şunları içerir: 2

  • Ellerle ağzı kapatmak
  • alçaltılmış kaşlar
  • Büzülmüş dudak
  • Kalkmış kaşlar

Yüz ifadelerini okumada daha iyi olmakla ilgileniyorsanız , önce bu temel duyguları öğrenin ve ardından bir konuşma sırasında her birinin göstergelerine bakın.

Buna istinaden bazı fiziksel rahatsızlıkların nedenlerinin psikolojik olabileceği göz ardı edilmemelidir.

Özellikle bazı çocuk ve ergenler psikolojik sıkıntılarını beden dili ile ifade ederler.

Psikolojik sorunların dile getirilip, çözülemediği olay ve durumlarda, problemi anlatma görevini beden üstlenir.

Baş ağrısı, karın ağrısı gibi ağrı ve sızılardan, halsizlik, hissizlik, uyuşma, kasılma ve hatta bayılmalara kadar varan pek çok belirtinin altında psikolojik sorunlar yatıyor olabilir.

Bu ağrı, bayılma gibi bedensel şikâyetler çoğu zaman sorunla başa çıkma yöntemi ve yardım çağrısı gibidir. Sanki beden dile gelmiş ve kişi “bana yardım edin!!!” demektedir.

Beden dilini kullanan çocuk ve gençlerin aileleri doğal olarak ilk etapta çözüm için ruh sağlığı uzmanı dışındaki hekimlere yönelirler. Bu da gerçek nedenin psikolojik olduğu durumlarda sorunun anlaşılamamasına ve vakit kaybına yol açar.

 

Hâlbuki sorun psikolojik kaynaklı olduğunda asıl önemli olan şikayeti ortadan kaldırmak değil, kişinin beden dilini kullanarak ne sıkıntı yaşadığını anlamak ve anlatmasına da olanak sağlamaktır.

Sevgi, Sağlık ve Güvenle kalın …

Yazar hakkında

fapjunk