Lodaer Img

Panik Atak

Panik Atak

Panik atak birçok farklı Anksiyete bozukluğunun içinde ortaya çıkabilir.

Yoğun korku, endişe veya dehşete düşme duyguları birdenbire başlar ve genellikle 10 dakika içinde veya daha kısa bir sürede doruk noktaya ulaşır. Bu ataklar esnasında kalp çarpıntısı, nefes darlığı, soluğun kesiliyor gibi olması, göğse sıkıntı ve ağrı hissi, bulantı veya karın ağrısı, boğuluyor gibi olma, terleme, titreme duyumları yaşanır. Çoğu zaman bunlara çıldıracağı, kontrolünü kaybedeceği korkusu ya da kişinin ölmek üzere olduğu duygusu da eşlik eder.

Panik Bozukluk

Panik bozukluk ise, beklenmedik panik ataklarının ardından gelişen, en az 1 aydır devam eden şekilde panik atak olacağına dair sürekli bir biçimde kaygı duyma halidir. Kişi panik atağın yol açabilecekleri veya muhtemel sonuçları hakkında endişe ve üzüntü duyar ve buna ataklarla ilgili anlamlı bir davranış değişikliği eşlik eder.

Panik atak geçirdiğinizde, vücudunuzun genellikle korku veya tehlikeye maruz kaldığında ortaya çıkaracağı duyguların aynısını hissedersiniz . Bununla birlikte, panik atakla, genellikle yakın bir tehlikeye maruz kalmazsınız ve vücudunuz tehlikeli olmayan bir duruma veya hafif rahatsızlığa neden olabilecek bir olaya aşırı tepki verir.

Bu durum anında, etrafınızdaki şeylerin kontrolünü kaybediyormuş gibi hissedebilirsiniz. Bayılabilir ve ciddi vakalarda ölüyormuş gibi hissedebilirsiniz. 

Bu duruma maruz kalan kişiler aşağıdaki belirtileri hissettiklerini bildirir: 

  • Aralıklı olarak soğuk ve sıcak hissetmek
  • Mide bulantısı
  • Göğüste ağrı veya sıkışma hissi 
  • Nefes almakta güçlük çekme
  • Mide ağrısı çekme
  • Aşırı terleme
  • Titreme
  • Baş dönmesi
  • Vücudun bazı bölgelerinde uyuşma veya karıncalanma hissi

Panik Atak Neden Olur?

Tam olarak neyin neden olduğu net değildir. Stresli veya korkmuş olduğunuzda, vücudunuz kalp atışınızı hızlandırır ve vücudunuza bir dizi adrenalin göndererek yanıt verir, bu da size bir enerji patlaması verir. Bu sizin ‘ savaş ya da kaç tepkiniz ‘ olarak bilinen şeydir .

Panik atağın tedavisi, psikoterapi, ilaç tedavisi veya her ikisinin bir kombinasyonunu içerebilir. Tedavi seçenekleri, bu atakların sıklığını ve yoğunluğunu azaltmaya odaklanmıştır. Doktorunuzun önerdiği tedavi seçenekleri, teşhisiniz, geçmişiniz, tercihleriniz ve semptomlarınızın ciddiyeti gibi çeşitli faktörlere bağlı olabilir.