Lodaer Img

Yalnızlık

Yalnızlık

Yalnızlık hem sosyal etkileşimin kesildiği ve kişinin izole kaldığı bir durum hem de anlamlı ilişkilerin yokluğundan ötürü hissedilen bir tür üzüntü duygusudur.

Yalnızlıkla ilgili yapılan araştırmalar ve istatistik veriler “yalnızlığımızın” giderek artmakta olduğuna işaret etmektedir. Nedenini acı ve yalnızlığın oluşturduğu “mutsuz kronikler” sayısının artması endişe vericidir.

Acı bir paradokstur. Birliktelik, sevgi, ait olma, güvende hissetme arzusu ile başlayan duygusal ilişkiler ve evlilik bağı ile resmileşen romantik seçimler bile kişiye kendini yalnız hissettirebilmektedir.

Ruh ve beden sağlığı üzerinde de çok büyük tesirleri olan bu durumun bir tür yoksunluk durumu olarak da tanımlanabilir. Yalnızlık, sigara kullanımından, alkolizme, uyku bozukluklarından, yeme bozukluklarına, dahası depresyon ve kaygı bozukluklarına varan, hatta insanı intihara kadar sürükleyebilecek bir yaşam dramıdır.

Yalnızlık bizi farklı ve genellikle beklenmedik şekillerde etkiler. Etrafınız insanlarla çevrili olabilir ama kendinizi tamamen onlardan kopuk hissedebilirsiniz. Bilindiği gibi Pandemi fiziksel izolasyon yarattı ve bunun sonucunda her şey çevrimiçi hale geldi.

Yalnızlık çok gerçek bir olgudur ama aynı zamanda da çok yaygındır. İşte ofiste veya evde yalnızlıkla mücadele etmekte sizlere  bir kaç ipucu.

Bunun normal olduğunu untma

Yalnızlık genellikle değişim dönemleriyle ilişkilendirilir ve hepimiz pandemiden bu yana büyük bir değişimden geçtik. Bu yüzden kendinize karşı sakin olun ve başkalarının da aynı şeyi hissettiğini bilin. Değişimle birlikte yalnızlık da yaşamın doğal bir parçasıdır.

Yalnız hissediyorsan başkası için bir şey yap

Yalnız hissediyorsan başkası için birşeyler yap

Kulağa mantıksız gelebilir. Ancak araştırmalar, başkalarına yardım etmenin bizi daha az yalnız hissettirebileceğini ve refahımızı iyileştirebileceğini gösteriyor. Gönüllü kuruluşlarına katılın. Yerel bir topluluk grubuna katılın, bir arkadaş, meslektaş veya komşu için bir iyilik yapın. Ya da hal hatır sormak için akrabalarınızla görüşün.

Yalnızlığını tahmin et

Hepimizin yalnız zamanları ya da hayatımızın yalnız kısımları vardır. Bu sadece bu duruma nasıl tepki verdiğimizle ilgilidir. Ne zaman yalnız kalırsın? Akşamları mı, hafta sonları mı, doğum günleri mi yoksa resmi tatiller mi? Önceden plan yapın ve bir şeyler yaptığınızdan emin olun.

Bu, dolu bir sosyal hayata sahip olmanız gerektiği anlamına gelmez, okumak için bir kitap veya denemek istediğiniz  bir kurs olabilir. Zamanınızı ilginç, besleyici ve eğlenceli şekillerde dolduran her şey.

Yalnızlığınızın sizi genellikle zevk alacağınız şeyleri yapmaktan alıkoymasına izin vermemeye çalışın. Çevrenizdeki birçok insan muhtemelen bir dereceye kadar aynı duyguyu paylaşıyor.

İş hakkında konuşma

İş arkadaşlarınızla yaptığınız küçük önemli alışverişleri, kısa da olsa küçümsemeyin. Gün içinde beş dakikalığına telefonu kaldırıp birini arayın ve iş dışında bir şey hakkında konuşun: Nasıl olduklarını sorun, XYZ’nin son bölümünü gördüler mi? Daha da iyisi, ofiste çalışıyorsanız, bir meslektaşınızla bir çay veya kahve için.

Kendini başkalarıyla kıyaslama

Meslektaşlarınızla sosyalleşmek, özellikle kendinize olan güveniniz diğerleri kadar yüksek olmadığında ve kendinizi yalnız hissettiğinizde göz korkutucu olabilir. Bunu akılda tutarak, başarılarınızın size özel olduğunu unutmayın. İnsanlar hayatlarıyla ilgili paylaşımlarda bulunduğunda, yalnızlığı yaşayanların sadece biz olduğumuzu düşünebiliriz. Başkalarının ne hissettiği hakkında hiçbir fikrimiz olmadığını hatırlamak çok önemlidir. Bu yüzden kendinizi başkalarıyla karşılaştırmaktan kaçının.

Sermayeyi derin ve değerli ilişkilere yatırmak, doyum ve haz veren karşılıklar almak ve dost zengini olmak dileğiyle…

Sevgi, sağlık ve güvenle kalın.

Yazar hakkında

fapjunk