Lodaer Img

Psikolog-Danışan İlişki Gizliliği

Psikolog-Danışan İlişki Gizliliği

Psikoterapi en çok açık ve dürüst olduğunuzda etkilidir. Daha önce hiç psikolog görmediyseniz, mahremiyetle ilgili bazı sorularınız olabilir.

Terapide tartıştığım şeyler gizli tutulacak mı?

Gizlilik, psikolojinin etik kurallarının saygın bir parçasıdır . Psikologlar, insanların özelleri ve özel bilgiler hakkında konuşurken kendilerini rahat hissetmeleri için, odadan çıkma korkusu olmadan, istedikleri herhangi bir şey hakkında konuşmak için güvenli bir yere ihtiyaçları olduğunu bilirler. Gizlilik çok ciddiye alınır. Gizliliğinizi korumak için yasalar da mevcuttur. 

İlk ziyaretinizde, bir psikolog size gizlilik politikalarını ve kişisel bilgilerinizin nasıl ele alınacağını açıklayan bilgi vermelidir. Bu bilgiler, bazı durumlarda aşağıda açıklanan gizlilik kuralının istisnaları olduğunu açıklayacaktır.

Bir psikolog özel bilgilerimi rızam olmadan ne zaman paylaşabilir?

Bazı özel durumlarda, psikologlar müşterinin yazılı izni olmadan bilgi paylaşabilir. Yaygın istisnalar şunlardır:

  • Psikologlar, hastayı veya halkı ciddi zararlardan korumak için özel bilgileri rızası olmadan ifşa edebilir – örneğin, bir danışan intihara teşebbüs veya başka bir kişiye zarar verme planlarını tartışırsa.
  • Psikologların, çocuklara, yaşlılara veya engellilere yönelik devam eden aile içi şiddet, istismar veya ihmalleri bildirmesi gerekir. (Bununla birlikte, bir yetişkin çocukken istismara uğradığını açıklarsa, psikolog genellikle istismar edilmeye devam eden başka çocuklar yoksa bu istismarı bildirmek zorunda değildir.)
  • Psikologlar bir mahkeme emri alırlarsa bilgi verebilirler. Bu, bir kişinin akıl sağlığı yasal işlemler sırasında sorgulanırsa olabilir.