Psikiyatrik Bozukluklar

Psikiyatrik bozukluklar

RUH SAĞLIĞI VE PSİKOLOJİK NORMALLİK

Psikiyatrik Bozukluklar

Psikiyatrik Bozukluklar-Fiziksel, ruhsal ve duygusal yönden iyi olma hali  SAĞLIKLI olmaktır.
Peki psikolojik açıdan NORMAL/SAĞLIKLI olmak nedir?
Ruh sağlığı açısından NORMAL/SAĞLIKLI olmak en özet tanımı ile kişinin kendine ve çevresine, toplumsal-sosyal yaşamının gerçeklerine göre doyurucu bir uyum yapabilmesi halidir.

Ruh sağlığı yerinde, psikolojisi normal bir birey hem kendisi için hem de çevresi için yeterli düzeyde faydalı olabilme yetenek ve özelliklerine sahiptir.
Ruhsal bozukluk halinde ise, bireyde, yapısal, kronik yani kalıcı ve uzun süreli veya akut, yani gelip geçici, kısa süreli sorunlar oluşur. Bunlar bireyin kişisel, sosyal, ailevi veya mesleki işlevselliğini ve uyumunu bozarlar.

Ruh sağlığındaki bozulmaya çoğu zaman genetik, yapısal zemine, yatkınlığa da istinaden kayıp, hastalık, şiddet, afet gibi örseleyici yaşam olayları ve travmalar neden olurken; yoğun ve baş edilemeyen strese neden olan sürekli veya ani kriz durumları da neden olabilir. Böyle bir durumda kişide belirli bir süre boyunca geçmeyen ve hafiflemeyen şikâyetler ve değişimler ortaya çıkabilir.

Çoğu zaman bunlar kendini sadece ruhsal, duygusal açıdan değil, fiziksel ve zihinsel şikâyetler şeklinde de gösterirler.
Hastalık da tıpkı sağlık gibi biz insanlar içindir. Beden sağlığımızı olduğu kadar, ruh sağlığımızı da korumalı, geliştirmeli ve takip etmeliyiz.

Tedavi edilmeyen bu durumlar kalıcı ve yıkıcı bozukluklara dönüşebileceğinden psikolojik rahatsızlıkların da mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir.
Siz de kendinizde veya yakınlarınızda bu yönde olumsuz bir değişiklik fark ettiğiniz halde, vakit geçirmeden profesyonel bir destek alınız.

Borderline Kişilik Bozukluğu

Borderline Kişilik Bozukluğu (Kişilik Bozuklukları), ergenlik döneminde veya erken yetişkinlikte başlayan, yaşam …

Bulimia Nedir

Bulimia nervoza bir yeme bozukluğu türüdür. Tıkınırcasına yeme,  ardından da  telafi yöntemi olarak kusma, musil …

Bipolar Bozukluk/Manik Depresif Bozukluk Nedir?

  Bipolar bozukluk, mani veya hipomani epizodları olarak bilinen anormal  yüksek seviyelerden, depresif epizotlar …