Blog

Psikolojinin ilgi alanlarıyla ilgili pek çok yazı kaleme alınmıştır. Fayda sağlamanız umuduyla.

Sınav Kaygısı ile Baş Etme

Sınav Kaygısı ile Baş Etme

Sınav kaygısı ile baş etme-Sınav kaygısının oluşmasında en temel faktörlerden biri kişinin kendi içinde sürdürdüğü olumsuz iç diyaloglarıdır.

O yüzden bununla baş etmede yapılacak en temel şey, negatif iç diyalogların farkına varmak ve bunları bir an önce terk etmek olacaktır. Pozitif ve gerçekçi düşünmek, mükemmeliyetçi olmaya çalışmak yerine ilerleme kaydetmeye çalışmak yararlıdır.

Sınav Kaygısı ile baş etme

Sınav kaygısının bedensel olarak yoğun uyarılma şeklinde yaşadığı durumda baş etmede ise; solunum ve gevşeme egzersizleri yaparak rahatlama işe yarar.

Sınav süreci hakkında konuşacak olursak, başarı nitekim bir tesadüf değildir. Baştan sona etkili, düzenli bir çalışmayı gerektirir. İyi bir zaman yönetimi yapmak, iyi bir eğitim desteği almak gerekir.

Sınavın başladığı esnada dikkatin dış ve iç uyaranlara bölünmesi yerine, sınav sorularına odaklanması, kişinin yapılabilir ve kolay bir soru ile başlaması iyi bir stratejik yaklaşım olacaktır.

Sınav bittiği halde telafisi gereken bir takım eksikler saptanmalı ve yeni bir çalışma programı düzenlenmelidir. Ama sonuç ne olursa olsun, kişi bir emek göstermiştir bu yüzden dinlenmeyi, keyif veren aktivitelerle ödüllendirmeyi hak eder.

Aile ise bu sürecin başından sonuna vazgeçilmez bir parçasıdır. Destek verici olmalıdır. Empatik olmalıdır, beklentilerini gerçekçi düzeyde tutmalıdır. Sorumluluk verdiği kadar da cesaret vermelidir. Ayrıca aile kendi amaçlarına yaklaşım biçimleri ve kendi kaygı yönetimleri ile de çocuğuna iyi bir model oluşturmalıdır.

Tüm bu süreç içerisinde ailelerimize ve çocuklarımıza başarılar diliyorum.

Daha fazla

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adrenal Yorgunluk

İçerikler1 Adrenal Yorgunluk1.1 Aşırı stresin neden olduğu bazı psikiyatrik problemler1.2 Günümüzdeki Başlıca …

Yalnızlık

Yalnızlık Yalnızlık hem sosyal etkileşimin kesildiği ve kişinin izole kaldığı bir durum hem de anlamlı ilişkilerin …

Stres Yönetimi

İçerikler1 Stres Yönetimi1.1 Sevin! Olumlu ilişkiler kurun.1.2 SANAT la uğraşın1.3 Spor Yapın1.4 Dans edin1.5 …