Özgül Fobi

Özgül Fobi

Özgül Fobi, Kişinin korktuğu özgül bir durum veya nesne ile karşılaştığı durumda ortaya çıkan, klinik açıdan anlamlı bir anksiyete hali ile kaçınma davranışlarına yol açan tablodur.

Kişi, bu nesne veya özgül durumun varlığında veya bununla karşı karşıya kalacağını beklerken sürekli, aşırı ve anlamsız biçimde abartılı bir korku yaşar. Zarar görme beklentisi olabilir.

özgül fobi

Hayvan ve böcekler, doğa ve çevre olayları, kan, enjeksiyon, ara, uçak, asansör, tünel, köprü gibi durumlar tipik fobik uyaranlardandır.

Günlük yaşamınızda düzenli olarak görünmeyen bazı özel fobilerden kaçınmak oldukça kolaydır. Yükseklik korkunuz varsa (akrofobi), yüksek yerlerden kaçınmak için biraz çaba harcamanız yetebilir. Fırtına korkusu (astrofobi) gibi fobiler bile bir dereceye kadar yönetilebilir. Ancak örümcek korkusu (araknofobi) gibi bazı fobilerden kaçınmak çoğu zaman zor olabilir.

Belirli bir fobiniz varsa, yeni durumlardan korkabilirsiniz. Korkunuzun nesnesinin mevcut olacağından endişelenebilirsiniz. Belirli bir fobiyi hayatınızı önemli ölçüde bozan bir şeye dönüştürebilen bu korkunuzdur.

Sistematik duyarsızlaştırma dahil maruz kalma terapileri, belirli fobiler için tercih edilen tedavidir

 

Fobi bireyin yaşam işlevselliğini toplumsal sosyal etkinlik ve ilişkilerini belirgin biçimde bozar ve kişiyi sıkıntıya sokar.

Adrenal Yorgunluk

İçerikler1 Adrenal Yorgunluk1.1 Aşırı stresin neden olduğu bazı psikiyatrik problemler1.2 Günümüzdeki Başlıca …

Yalnızlık

İçerikler1 Yalnızlık2 Bunun Normal Olduğunu Unutma3 Yalnız hissediyorsan başkası için bir şey yap4 Yalnızlığını …

Stres Yönetimi

İçerikler1 Stres Yönetimi1.1 Sevin! Olumlu ilişkiler kurun.2 SANAT la uğraşı stresle baş etmede resim, ahşap …