Lodaer Img

Hakkımda

YASEMİN KULAÇ

Uzman Klinik Psikolog

Uzman Klinik Psikolog Yasemin Kulaç, Lisans eğitimini Ankara  Hacettepe Üniversitesi  Edebiyat  Psikoloji Bölümü’nde almıştır .  Yüksek Lisansını ise yine Ankara  Hacettepe Üniversitesi  Sosyal Bilimler Enstitüsü  Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalında  2000 yılında mezun olarak tamamlamıştır.

Şu anda ise kendi psikolog ofisinde  sürdürmekte olduğu  Uzman Klinik Psikolog  olarak çalışmaktadır.

Takip ettiği çocuk-ergen ve yetişkin  bireylerin psikolojik değerlendirmelerinin yapılması ve klinik ve  nöropsikolojik  testlerinin uygulanıp değerlendirilmesinden, vaka öykülerinin yapılmasından, aynı zamanda danışmanlık ve/veya terapi merkezinin planlanması ve çevresinden sorumlu olarak çalışır . 

Buna eş zamanlı olarak bazı kurumsal  personel işe alım süreci , aday insanların  psikolojik test ve değerlendirmeleri gibi aşamalarda uzman kişi olarak değerlendirmeler yapmaktadır.

Diğer yandan sosyal ve mesleki sorumluluk adına devlet okullarında vb, düzenlenen seminerlerde ebeveyn-çocuk ilişkilerine katkı, öfke kontrol yönetimi, sınav kaygısı yönetimi vb. amaçlı konularda da sunum ve seminerler vermeyi sürdürmektedir.

Profesyonel iş yaşamı sürecinde ise, ilk olarak zihinsel ve bedensel engelli çocuklara özel eğitim ve tedavinin verildiği özel eğitim ve rehabilitasyon alanında Klinik Psikolog /terapist olarak çalışmış ve eğitim koordinatörlüğü de yapmıştır.

Ardından  psikoteknik değerlendirme  alanında  Uzman Psikolog  olarak  Trafikent Sürücü Psikoteknik Değerlendirme Sistemi Yöneticisi  olarak yürütmüştür.

2007 ile 2013 yılları arasında ise  (Antalya Psikiyatri Merkezi) Terapi Tıp Merkezi  kadrosunda  Uzman Klinik Psikolog  olarak görev yapmıştır.

2013 ile 2022 yılları arasında Lara Psikiyatri Merkezinde Klinik Psikolog olarak çalışmıştır.

Evli ve bir kız çocuğu annesi olan Yasemin Kulaç, Ankara doğumludur. İlk, orta ve lise eğitimlerini de Ankara’da tamamladıktan  sonra;

Eğitimi ve mesleki çalışmaları yanı sıra lise yılarından bu yana Türk Tanıtma Vakfı (TÜTAV)’da lisanslı dansçı olarak halk dansları ve modern dans ekiplerinde yer almıştır. Bu toplulukla birlikte ülkemizin tanıtımı amacıyla dünyanın birçok ülkelerdeki çeşitli festival ve özel gezilere katılmıştır.

*Bir süre yabancı dil eğitimi amaçlı İngiltere’ de bulunmuş ve London-Stanton School of English’ e devam etmiştir.

Yüksek Lisans eğitim programı dâhilindeki stajyerliği boyunca ise,

* Hacettepe Üniversitesi  Yetişkin Psikiyatrisi

* Hacettepe.Üniversitesi   Çocuk Ruh Sağlığı  Bölümü

* Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Psikiyatrisi Bölümünde eğitim ve görevler

almıştır.

* Stajlarına eş zamanlı olarak Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü Sağlık

Merkezinde eğitim uygulamaları amacıyla psikolog olarak görev almıştır.

* Yüksek Lisans öğrenimi sırasında Prof. Dr. Ferhunde Öktem danışmanlığında TRT Çocuk Programları Daire Başkanlığının bünyesince hazırlanan bir çocuk programının hazırlanma aşamasında psikolog olarak görev almış olan Yasemin Kulaç,

Mezuniyetinin ardından;

*17 Ağustos depreminin ardından Türk Psikologlar Derneği bünyesinde depremzede vatandaşlara acil psikolojik hizmet sunmak üzere gönüllü psikolog olarak Adapazarı ve Bolu-Gölyaka bölgelerinde çalışmıştır. Sonraki yıllar içinde;

* “Trafikent Sürücü Piskoteknik Değerlendirme Sistemi Uygulama Eğitimi” tamamlayarak “Sürücü Psikoteknik Değerlendirme Sistemi Yöneticisi” olmuştur.

* Hacettepe Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Merkezi Nörometrika Ar-Ge birimi tarafından düzenlenen Nöropsikolojik Testler kuramsal ve uygulamalı eğitim programları tamamlamıştır.

* Türk Psikologlar derneği tarafından verilen 6-17 yaş aralığındaki çocuklar için yoğun araştırmalar hakkında bilgi sağlayan klinik bir tahliye aracı olanWechsler Çocuklar için Zeka Ölçeği (WÇZÖ-IV) eğitimini tamamlayarak, “Uzman Uygulayıcı” sertifikasını almıştır.

* TC Sağlık bakanlığı tarafından düzenlenen sınavda başarı ile verip, “Psikolojinin Tıbbi Uygulamaları” yetki belgesine sahip olmuştur.

Halen kişisel gelişim amaçlı kurslara, eğitim ve konferanslara da aktif bir şekilde katılma gayretini sürdürmektedir.

Uzman klinik Psikolog

fapjunk