Lodaer Img

Online Terapi

Online terapi

Online Terapi, E-terapi, e-danışmanlık, teleoterapi veya siber danışmanlık olarak da bilinen çevrimiçi terapi, zihinsel sağlık hizmetleri ve internet üzerinden destek sağlamayı içerir. Bu, e-posta, metin mesajı, video konferans, çevrimiçi sohbet, mesajlaşma veya internet telefonu yoluyla gerçekleşebilir.

Online terapi, telefon görüşmeleri ve kısa mesajlaşma gibi gerçek zamanlı olarak veya e-posta mesajları gibi zaman gecikmeli bir formatta gerçekleştirilebilir. Bu tür terapinin sınırlamaları vardır, ancak hızla artan sayıda tüketici için önemli bir kaynak haline gelmektedir. Bu uygulama yönteminin sağladığı kolaylık ve erişilebilirlik de dahil olmak üzere, bir kişinin bir çevrimiçi terapi seçeneğini seçmesinin birkaç nedeni vardır.

Nasıl Çalışır ?

Online terapide iletişim kurmanın birincil araçları şunları içerir:

Eposta

Metin mesajlaşma

Gerçek zamanlı sohbet

İnternet telefonu

Video konferans

Mobil cihaz uygulamaları

Bu tür hizmetlere bir masaüstü bilgisayar veya dizüstü bilgisayar aracılığıyla erişilebilir, ancak mobil uygulamalar da giderek daha popüler bir seçenek haline geliyor.

Etkililik

Online terapi bazı zorluklar sunsa da, çevrimiçi ruh sağlığı tedavilerini kullanan birçok hastadan destek almıştır. World Journal of Psychiatry dergisinde yayınlanan çalışmaların gözden geçirilmesinde, video konferans yoluyla ruh sağlığı tedavisi gören hastalar “yüksek düzeyde memnuniyet” bildirmiştir..

Araştırmalar ayrıca çevrimiçi terapinin bir dizi sağlık sorununun tedavisinde etkili olabileceğini öne sürüyor. Bu, özellikle akıl sağlığı hizmetlerine erişimin sınırlı olabileceği kırsal alanlarda yaşayanlar olmak üzere birçok insan için oldukça iyi bir haber.

Bir çalışmada araştırmacılar, çevrimiçi BDT’nin klinik bakımla birlikte depresyon, anksiyete ve hastalıkla ilişkili duygusal sıkıntıların tedavisinde etkili olduğunu bulmuşlardır. Bazı durumlarda sonuçlar, bazı hastaların çevrimiçi tedavi ile geleneksel yüz yüze BDT kullananlara göre gerçekten daha iyi sonuçlara sahip olduğunu göstermiştir.

Bilişsel-davranışçı terapi, en iyi çalışılmış tedavi biçimlerinden biridir ve depresyon, anksiyete, TSSB, yeme bozuklukları ve madde bağımlılığı gibi bir dizi zihinsel durumun tedavisinde etkili olduğu göstermiştir. BDT, insanların olumsuz düşünceleri ve davranışları tanımlamasına ve değiştirmesine yardımcı olmak için çalışır.

2015 yılında yapılan bir araştırma, internet tabanlı bilişsel davranışçı terapinin, anksiyete bozukluklarının tedavisinde geleneksel yüz yüze BDT kadar etkili olduğunu bulmuştur.

Online terapi herkes için uygun değildir, ancak insanların bu yaklaşımı tercih edebileceği zamanlar vardır.

Örneğin, geleneksel yüz yüze destek gruplarına katılmaktan rahatsızlık duyanlar internet tabanlı seçeneklerden yararlanabilir. Çevrimiçi psikoterapi hizmetlerinin, dikkatle değerlendirilmesi gereken bazı avantajları ve dezavantajları vardır.

Güvenilmez teknoloji ve sigorta kapsamının olmaması potansiyel olumsuzluklar iken, rahatlık çoğu zaman en büyük faydalardan biri olarak gösterilmektedir. Çevrimiçi terapinin sizin için doğru olup olmadığına karar vermeden önce, gizlilik, etik ve yasal konular ile çevrimiçi terapistlerin nitelikleri gibi konuları inceleyin.

Çevirimiçi Terapistler

Tıpkı “gerçek dünya” ortamlarındaki terapistlerin ve danışmanların bir dizi nitelik ve lisansa sahip olabileceği gibi, çevrimiçi terapistler de eğitimleri ve yeterlilikleri açısından önemli ölçüde farklılık gösterebilir.

Çevrimiçi terapi, genellikle geleneksel yüz yüze terapiye uygun, ekonomik ve erişilebilir bir alternatif olarak gören akıl sağlığı hastalarına hitap ediyor.

Bununla birlikte, çeşitli psikolojik bozukluklar için bir tedavi yöntemi olarak çevrimiçi terapiyi kullanmanın uygunluğu konusunda danışan bilgilerinin gizliliği hakkındaki sorular da dahil olmak üzere bir dizi benzersiz endişeyi ortaya çıkarmaktadır.

Terapistler yalnızca uygulamaları kapsamında çalışmalıdır. Başka bir deyişle, çevrimiçi terapistler yalnızca eğitildikleri hizmetleri sunmalıdır.

Çevrimiçi terapistler sağlam bir teknoloji anlayışına sahip olmalıdır. Bu, çevrimiçi psikoterapi uygulamak için gerekli araçların nasıl kullanılacağını ve danışan bilgilerinin gizli ve güvende kalmasının nasıl sağlanacağını içerir.

fapjunk