Lodaer Img

İnternet Bağımlılığınız mı Var

İnternet Bağılılığınız mı Var

Bu bağımlılık henüz resmi olarak tanınan bir akıl hastalığı değildir.

İnternet Bağımlılığı

İnternet bağımlılığı, bir kişinin hayatın stresiyle başa çıkmanın uyumsuz bir yolu olarak İnternet veya diğer çevrimiçi cihazların kullanımına bağımlı hale geldiği davranışsal bir bağımlılıktır.-1 Bu, özellikle ulusal bir sağlık sorunu olarak ilan edilen Güney Kore gibi çok sayıda insanı etkilediği ülkelerde geniş çapta kabul görmektedir. diğer yandan internet bağımlılığı konusundaki güncel araştırmaların çoğu, Asya’da yapılmıştır. Aynı zamanda Kuzey Amerika ve Avrupa’daki gelişmiş ülkelerde de büyüyen bir endişe kaynağıdır.

İnternet Bağımlılığı Hakkında Bilmeniz Gereken En Önemli 5 Şey

Bu bağımlılık henüz resmi olarak tanınan bir akıl hastalığı değildir. Araştırmacılar İnternet bağımlılığı için tanı kriterleri formüle ettiler. Ancak Zihinsel Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı’na (DSM-5) dahil edilmedi. Bununla birlikte, İnternette oyun oynama bozukluğu, daha ileri çalışmalar için bir koşul olarak dahil edilmiştir. İnternet bağımlılığı bir uzmanlık alanı olarak gelişmektedir.

Bu bağımlılığının en az üç alt türü tanımlanmıştır:

  • Video oyunu bağımlılığı,
  • Siber seks veya çevrimiçi seks bağımlılığı
  • Çevrimiçi kumar bağımlılığı.

Cep telefonları ve akıllı telefonlar gibi mobil cihazlara bağımlılık ve Facebook gibi sosyal ağ sitelerine bağımlılık giderek daha fazla araştırılmaktadır. Bu alt türlerin her biri arasında örtüşmeler olabilir. Örneğin, çevrimiçi kumar, çevrimiçi oyunları içerir ve çevrimiçi oyunlar pornografi unsurlarına sahip olabilir.

Cinsel içerikli mesajlaşma veya müstehcen metinler göndermek birçok insanın başını belaya sokmuştur. İnternet bağımlılığı tedavisi mevcuttur, ancak yalnızca birkaç özel İnternet bağımlılığı hizmeti mevcuttur. Bununla birlikte, bağımlılık tedavisi konusunda bilgi sahibi bir psikolog muhtemelen yardımcı olabilir.

Semptomlar

Bu bağımlılığın resmi olarak bir bağımlılık bozukluğu olarak tanınmadığından, tanı koymak zor olabilir. Bununla birlikte, davranışsal bağımlılık alanında önde gelen birkaç uzman, İnternet bağımlılığının semptomları hakkındaki mevcut bilgilere katkıda bulunmuştur. Her tür bu bağımlılığın aşağıdaki dört bileşeni içerir:

İnternetin Aşırı Kullanımı

Aşırı İnternet kullanımının temel bir belirti olduğu konusundaki her kes aynı fikirdedir. Ancak hiç kimse ne kadar bilgisayar zamanının aşırı olarak sayıldığını tam olarak tanımlayamamıştır. Yönergeler 18 yaşın altındaki gençler için günde iki saatten fazla ekran süresi önermese de, yetişkinler için resmi bir öneri bulunmamaktadır. Ayrıca, bilgisayarları iş veya eğitim için kullanan kişiler için iki saat gerçekçi olmayabilir. Bazı yazarlar uyarıya “gerekli olmayan kullanım için” ekler, ancak İnternet bağımlılığı olan biri için tüm bilgisayar kullanımı gerekli olabilir.

İşte, İnternet bağımlılığı değerlendirme araçlarından, limitleri değerlendirmenize yardımcı olacak bazı sorular.

Ne sıklıkla internete giriyorsun?

  • İstediğinizden daha uzun süre mi çevrimiçi kalıyorsunuz?
  • Hayatınızdaki diğer insanların çevrimiçi ortamda ne kadar zaman geçirdiğinizden şikayet ettiğini duydunuz mu?
  • Çevrimiçiyken “Sadece birkaç dakika daha” mı diyorsunuz?
  • İnternette  harcadığınız zamanı azaltmaya çalışıp başarısız olur musunuz?
  • Ne kadar zamandır çevrimiçi olduğunuzu gizliyormusunuz?

Bu durumlardan herhangi biri günlük olarak ortaya çıkıyorsa, İnternet bağımlısı olabilirsiniz.

Geri Çekilme Semptomları

Başlangıçta alkol veya uyuşturucuya fiziksel bağımlılığın temeli olarak anlaşılsa da, yoksunluk semptomları artık İnternet bağımlılığı da dahil olmak üzere davranışsal bağımlılıklarda kabul edilmektedir.

İnternet erişimi olmadığında yaygın İnternetten çekilme belirtileri öfke, gerginlik ve depresyonu içerir. Bu belirtiler, bilgisayara giremediğinizde can sıkıntısı, keyifsizlik, huysuzluk, sinirlilik olarak algılanabilir.

Olumsuz Tepkiler

İnternet bağımlılığı zarar vermeseydi, sorun olmazdı. Ancak aşırı bilgisayar kullanımı bağımlılık yaptığında bir şeyler ters gitmeye başlar.

İnternet bağımlılığının olumsuz bir etkisi de, herhangi bir çevrimdışı kişisel ilişkinizin olmaması. Arkadaşlarınızı, İnternet kullanımınız nedeniyle ihmal edilebilir veya tartışmalara maruz kalabilirsiniz.

Notlarınızın ve diğer başarılarınızın, ilginizin büyük bir kısmının İnternet kullanımına ayırdığınızı görebilirsiniz. Bilgisayar kullanımı dışında başka şeyler yapmak için de çok az enerjiniz olabilir – İnternet bağımlılığı olan kişiler, bilgisayarda çok geç kalmaktan ve uykusuz kalmaktan genellikle bitkin düşerler.

Özellikle bağımlılığınız çevrimiçi kumar, çevrimiçi alışveriş veya siber seks içinse, mali durumunuz da zarar görebilir.

Çocuklarda İnternet Bağımlılığı

İnternet bağımlılığı özellikle çocuklar ve gençler için endişe vericidir. Çocuklar, kendi bilgisayar kullanımlarını düzgün bir şekilde yönetme konusunda bilgi ve farkındalığa sahip değiller. Ve İnternet’in onlara açabileceği olası zararlar hakkında hiçbir fikirleri olmaz. Maalesef son bir kaç yılda çocukların çoğunun bilgisayara erişimi var. Ayrıca çocuklar ve gençlerin cep telefonu taşıması olağan hale geldi.

Bu ebeveynlere acil bir durumda çocuklarıyla iki yönlü iletişim kurabilecekleri konusunda güvence verir. Ama bu sürekli İnternet erişiminin onları maruz bırakabileceği çok gerçek riskler vardır.

Çocuklar, internete bağlı uzun sürelere gittikçe daha fazla alışmakta ve onları çevreleyen dünyadan koparmaktadır.

Bir bilgisayarı olan ve ayrıcalıklı çevrimiçi erişime sahip çocuklar, hem kurban hem de fail olarak siber zorbalıkla karşılaşma riskine de sahiptirler.

Ek olarak, çevrimiçi oyun oynayan çocuklar, oynadıkları grubu desteklemek veya becerilerini keskin tutmak için genellikle uzun süre oynamak için akran baskısıyla karşı karşıya kalırlar. Bu sınırların olmaması, çocukları video oyunu bağımlılığı geliştirmeye karşı savunmasız hale getirebilir. Bu aynı zamanda sağlıklı sosyal ilişkilerin gelişimini bozabilir ve izolasyona ve mağduriyete yol açabilir.

Çocukların ve gençlerin günde iki saatten fazla ekran başında geçirmemeleri tavsiye edilir.

İnternet Bağımlıysanız Ne Yapmalısınız?

Kendinizde veya bakımınızdaki birisinde İnternet bağımlılığının belirtilerini fark ederseniz, yardım almak için doktorunuzla konuşun. Doktorunuz psikologlara ve diğer terapistlere sevk sağlamanın yanı sıra, depresyon veya sosyal anksiyete bozukluğu gibi altta yatan bir sorunu tedavi etmek için ilaç veya terapi yazabilir.

Yazar hakkında

fapjunk