Lodaer Img

Mutlu Çocuklar Yetiştirmenin Sırları

Mutlu Çocuklar Yetiştirmenin Sırları

Mutlu Çocuklar Yetiştirmenin Sırları-Her ebeveynin en büyük dileği şüphesiz ki çocuklarının mutlu olmasıdır. Ne ilginç bir paradokstur ki gerçekte, çocuklarımızı sürekli mutlu etmeye çalışmak mutsuzluk ile sonuçlanır.

İşte size işin sırrı:

Eğer mutlu çocuklarınız olsun istiyorsanız, onlara mutsuz olmaya tahammül edebilmeyi öğretmelisiniz.

Eğer ebeveynler, çocuklarını, sürekli öfke, hayal kırıklığı ve hüsran gibi yoğun duygulardan korumak yerine, bunlarla baş etmeyi öğretirlerse, onlar için çok daha iyi bir şey yapmış olurlar.

Ebeveyn olduğumuzda çocuğunuzun yeni beceriler öğrenmesine yardım etmeye sonsuz zaman ayırır ve futbol veya piyano gibi dersler aldırırız. Öğrenmenin bu kadar değerli olduğu bildiğimiz halde, duyguları yönetmenin de öğretilmesi ve pratik yapılması gereken bir beceri olduğu gerçeğini görmezlikten geliriz.

Bir çocuğa duygularıyla baş etmeyi öğretmek için hiçbir zaman geç kalınmış sayılmaz. En ideali ebetteki en baştan böyle başlamaktır. Ebeveynler kendi duygularını, küçük çocuklarının önünde iyi bir şekilde yönetirlerse, pozitif duygu yönetimini modellemelerini sağlarlar. Küçük bebeklerin beyinlerinde ayna nöronları bulunur ve bizin davranışlarımızı kopyalarlar. Hatta kendi sinir sistemlerini oluşturmak için bizimkinin bir kısmını ödünç alırlar.

Bu sebepledir ki çocuklarımıza verebileceğimiz en iyi hediyelerden biri duygularını fark etmeleri ve onları nasıl yönetebileceklerini öğretmek olacaktır.

Duygularını yönetemeyen, duygularını düzenleyemeyen çocuk ve ergenler, ya aşırı kaygılı, aşırı üzgün ya da aşırı uyarılmış olduklarından kendi kendilerini yatıştırmak için genellikle dışarıya başvurular. Ya yiyecek, uyuşturucu, alkol, kötü ilişkilere tutunma veya karşısındakine bağımlı olma gibi yollarla bir nevi kendi kendilerini tedavi etmeye çalışırlar ya da bitmek bilmeyen duygusal iniş-çıkışların içinde kendilerini bir terapist koltuğunda bulurlar.

Buna karşılık duygularıyla barışık olan çocuklar kendileriyle de barışık olurlar ve iş, arkadaşlık ve aşk hayatlarında daha kolay yol alırlar.

Yasemin KULAÇ

Klinik Psikolog

Yani özetle MUTLU olurlar

Yazar hakkında

fapjunk