Lodaer Img

Korku

Korku

Korku-Bir köpek mi? Kaza geçirmek? Hastalanmak? Uçağa binmek mi? Karanlık? Topluluk önünde konuşmak? Sınav ya da başka bir şey mi?

Çoğu fobi ve diğer korkular kişinin bir şekilde koşullandığı davranımlardır.

Tehlike ve tehdit içeren durumlar her insanda adrenalinin neden olduğu stres tepkisini tetikler ve korku reaksiyonu verilir. Bu reaksiyon ile kişi savaş ya da kaç davranımları ortaya koyar. Kaçınma davranışları giderek işlevselliği bozarken kişinin hayattan zevk alma potansiyelini de azaltırlar.

İlginç olansa bu davranımların görünürde bir tehlike ya da herhangi bir neden olmasa bile tetiklenebileceğidir.

Çünkü gerçekte “korku” içerisinde bulunduğumuz duruma veya karşılaştığımız nesneye değil, kendi düşüncelerimize verdiğimiz bir reaksiyondur.

Bu düşüncelerin içeriğinde “tehlike” olduğu için bu reaksiyonu verilir.

Ancak çoğu zaman korku hisseden kişi bunun kendi düşüncelerinden kaynaklandığını bilmediğinden etkili bir çözüm üretmek yerine çaresizlik yaşar ve bu deneyim kriz boyutuna dahi ulaşabilir.

KORKUYU YENMEK için herhangi bir dış gücün krizi çözümlemesini beklemek veya bundan kaçmak yerine, bu duyguya neden olan düşüncelerimizi bulup, onları test edip sorgulamak korkumuzu yenmemizde önemli bir adım olacaktır.

Bu hissi yaratan ortamdan kaçmak yerine durumun kontrol edilebilirliğini görmemizi sağlayacak maruz kalma ve üstüne gitme deneyimleri ise bize çok önemli yönetim becerileri kazandıracaktır.

Başarıyla sonuçlanan bu deneyimler, sonucunda korku hissimizi yenmenin yanı sıra özgüven ve yeterlilik duygularındaki artış mücadeleci bir kişilik tarzı gibi olumlu kişilik özelliklerinin geliştirilmesinde oldukça önemli bir rol oynayacaktır.

Yazar hakkında

fapjunk