Lodaer Img

Posttravmatik Stres Bozukluğu

Posttravmatik Stres Bozukluğu

Posttravmatik Stres Bozukluğu-Kişinin fizik bütünlüğüne ölüm, ağır yaralanma gibi gerçek bir tehdit oluşturacak bir olayı yaşaması veya bir başkasının bu durumuna tanıklık etmesinin sonucu olarak aşırı travmatik bir stres kaynağına maruz kalmasın ardından gelişir.

Cinsel veya fiziksel saldırı, terör saldırısı, kaçırılma, trafik kazası, savaş, doğal afetler, gibi pek çok olay buna kaynak oluştursa da travmatik olaylar bunlarla sınırlı olmak zorunda değildir. Kişinin yalnız, çaresizlik içinde, dehşete düştüğü veya aşırı korktuğu pek çok olay ya da durum travma oluşturabilir.

Kişide travmanın öncesinde olmayan biçimde anksiyete hali gelişir. Flashback epizotları yani, travmatik olayı sanki sürekli olarak yeniden yaşam, yineleyen kabuslar görme, uyku bozuklukları, travmaya eşlik etmiş uyaranlardan kaçınma , dezorganize veya ajite davranışlarla aşırı uyarılmışlık semptomları sergileme gözlenir. Psişik uyuşma olarak adlandırılan dış dünyaya tepki verme düzeyinde azalma, haz kaybı, yabancılaşma, insanlardan uzaklaşma olur.

Bu bozukluk klinik açıdan belirgin bir sıkıntıya, eğitim, mesleki, toplumsal sosyal alan ve genel işlevsellik düzeyinde anlamlı bir bozulmaya sebep olmaktadır ve mutlaka tedavi ve destek gerektirir.

fapjunk