Çift Terapisi

 

Çift terapisi

Çift terapisi

Çift terapisi, evlilik kurumu içinde veya değil ilişkileri süren ve bu ilişki içinde duygusal, sosyal, toplumsal, cinsel veya ekonomik nedenler bağlamında çatışmakta olan iki insanın etkileşimi psikolojik olarak olumlu yönde ve sağlıklı biçimde değiştirmek için düzenlenmiş bir psikoterapi biçimidir.

Çift (Evlilik) ilişkisi ile ilgili bozuklukların terapisinin temel amacı yetersizliği ve duygusal sıkıntıyı azaltmak ve çiftin, gerek bireysel gerekse de birlikteki iyilik hallerini desteklemektir.

Terapide eşlerin sorunları ile etkin bir biçimde baş etmelerinde yardımcı olmanın üzerinde önemle durulur. Çift arasındaki etkileşimin yeniden yapılanmasına önem verilir. Etkili ve sağlıklı iletişim biçimleri ile rahatsızlıklar azaltılmaya, uyumu bozan davranış biçimleri terk edilip, değiştirilmeye çalışılır. Kişilik olgunlaşması ve gelişimi teşvik edilir.

Çift (Evlilik) Terapisi hiçbir ilişki veya evliliğin devamı konusunda garanti güvencesi vermez.

Eşlerden biri ya da her ikisinin de boşanmayı istediği, birinin kaygı, korku vb nedenlerle terapiye katılım ve işbirliğini reddettiği gibi durumlarda endikasyonu yoktur.

Bu halde bireysel görüşmeler ve terapi desteği sağlanabileceği gibi ayrılık ve boşanma sürecini çalışmak (boşanma terapisi) anlamlı olacaktır.

Borderline Kişilik Bozukluğu

Borderline Kişilik Bozukluğu (Kişilik Bozuklukları), ergenlik döneminde veya erken yetişkinlikte başlayan, yaşam …

Bulimia Nedir

Bulimia nervoza bir yeme bozukluğu türüdür. Tıkınırcasına yeme,  ardından da  telafi yöntemi olarak kusma, musil …

Bipolar Bozukluk/Manik Depresif Bozukluk Nedir?

  Bipolar bozukluk, mani veya hipomani epizodları olarak bilinen anormal  yüksek seviyelerden, depresif epizotlar …