Panik Atak-Panik Bozukluk

Panik Atak

Panik atak birçok farklı Anksiyete bozukluğunun içinde ortaya çıkabilir.

Panik atağın da yoğun korku, endişe veya dehşete düşme duyguları birdenbire başlar ve genellikle 10 dakika içinde veya daha kısa bir sürede doruk noktaya ulaşır. Bu ataklar esnasında kalp çarpıntısı, nefes darlığı, soluğun kesiliyor gibi olması, göğse sıkıntı ve ağrı hissi, bulantı veya karın ağrısı, boğuluyor gibi olma, terleme, titreme duyumları yaşanır. Çoğu zaman bunlara çıldıracağı, kontrolünü kaybedeceği korkusu ya da kişinin ölmek üzere olduğu duygusu da eşlik eder.

panik atak

Panik Bozukluk

Panik bozukluk ise, beklenmedik panik ataklarının ardından gelişen, en az 1 aydır devam eden şekilde panik atak olacağına dair sürekli bir biçimde kaygı duyma halidir. Kişi panik atağın yol açabilecekleri veya muhtemel sonuçları hakkında endişe ve üzüntü duyar ve buna ataklarla ilgili anlamlı bir davranış değişikliği eşlik eder.

Panik atağın tedavisi, psikoterapi, ilaç tedavisi veya her ikisinin bir kombinasyonunu içerebilir. Tedavi seçenekleri, bu atakların sıklığını ve yoğunluğunu azaltmaya odaklanmıştır. Doktorunuzun önerdiği tedavi seçenekleri, teşhisiniz, geçmişiniz, tercihleriniz ve semptomlarınızın ciddiyeti gibi çeşitli faktörlere bağlı olabilir.

Adrenal Yorgunluk

İçerikler1 Adrenal Yorgunluk1.1 Aşırı stresin neden olduğu bazı psikiyatrik problemler1.2 Günümüzdeki Başlıca …

Yalnızlık

Yalnızlık Yalnızlık hem sosyal etkileşimin kesildiği ve kişinin izole kaldığı bir durum hem de anlamlı ilişkilerin …

Stres Yönetimi

İçerikler1 Stres Yönetimi1.1 Sevin! Olumlu ilişkiler kurun.1.2 SANAT la uğraşın1.3 Spor Yapın1.4 Dans edin1.5 …