Panik Atak-Panik Bozukluk

Panik Atak

Panik atak birçok farklı Anksiyete bozukluğunun içinde ortaya çıkabilir.

Panik atağın da yoğun korku, endişe veya dehşete düşme duyguları birdenbire başlar ve genellikle 10 dakika içinde veya daha kısa bir sürede doruk noktaya ulaşır. Bu ataklar esnasında kalp çarpıntısı, nefes darlığı, soluğun kesiliyor gibi olması, göğse sıkıntı ve ağrı hissi, bulantı veya karın ağrısı, boğuluyor gibi olma, terleme, titreme duyumları yaşanır. Çoğu zaman bunlara çıldıracağı, kontrolünü kaybedeceği korkusu ya da kişinin ölmek üzere olduğu duygusu da eşlik eder.

panik atak

Panik Bozukluk

Panik bozukluk ise, beklenmedik panik ataklarının ardından gelişen, en az 1 aydır devam eden şekilde panik atak olacağına dair sürekli bir biçimde kaygı duyma halidir. Kişi panik atağın yol açabilecekleri veya muhtemel sonuçları hakkında endişe ve üzüntü duyar ve buna ataklarla ilgili anlamlı bir davranış değişikliği eşlik eder.

Panik atağın tedavisi, psikoterapi, ilaç tedavisi veya her ikisinin bir kombinasyonunu içerebilir. Tedavi seçenekleri, bu atakların sıklığını ve yoğunluğunu azaltmaya odaklanmıştır. Doktorunuzun önerdiği tedavi seçenekleri, teşhisiniz, geçmişiniz, tercihleriniz ve semptomlarınızın ciddiyeti gibi çeşitli faktörlere bağlı olabilir.

Borderline Kişilik Bozukluğu

Borderline Kişilik Bozukluğu (Kişilik Bozuklukları), ergenlik döneminde veya erken yetişkinlikte başlayan, yaşam …

Bulimia Nedir

Bulimia nervoza bir yeme bozukluğu türüdür. Tıkınırcasına yeme,  ardından da  telafi yöntemi olarak kusma, musil …

Bipolar Bozukluk/Manik Depresif Bozukluk Nedir?

  Bipolar bozukluk, mani veya hipomani epizodları olarak bilinen anormal  yüksek seviyelerden, depresif epizotlar …