Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite (DEHB)

Dehb

DEHB En temel özellik çocuğun yaşıtlarına göre daha sık, sürekli ve aşırı bir biçimde hareketlilik, dürtüsellik ve dikkatsizlik örüntüsü sergilemesidir.

Dehb

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğunu 4 – 5 yaşından daha küçük çocuklarda tanımak güçtür. Buna rağmen 7 yaşından önce de bu örüntünün bulunması beklenir.

Tanı bilişsel çaba gerektiren zeka, dikkat, algı ve bellek testlerinden elde edilen değerlendirme bulguları ile konulur. Gözlem görüşmeler, okul ve aileden alınan bilgiler de ayırt etmede son derece önemlidir.

Bu bozukluğu yaşayan çocuk çoğu zaman dikkatini ayrıntılara veremez, dikkati dış uyaranlardan kolayca dağılır. Zihinsel çaba gerektiren işlerden kaçar, unutkandır. Yönerge izlemek, görev ve etkinlik düzenlemek ve tamamlamakta zorlanır. Sıklıkla eşya araç gereç kaybeder.

Çoğu zaman bir motor takılmış gibidir. Uygunsuz durumlarda koşuşturur, oturmaz, durmaz, elleri ayakları kıpır kıpırdır. Çok konuşur, konuşanın lafını keser, arkadaşlarının oyunlarını bozar, sebat sabırda zorlanır.

Bu belirtiler pek çok çocukta birlikte görülse de bazılarında hiperaktivite ve dürtüsellik veya sadece dikkat eksikliği daha baskın olabilir.

Bu bozukluk çocuğun aile içi toplumsal, sosyal alan ve eğitim uyumunu bozar. Sıklıkla davranım bozukluğu buna eşlik eder. Genellikle bu çocukların okul başarıları daha düşüktür.

Sonuç olarak DEHAB bir yaşam sorunudur ve mutlaka bir profesyonel destek almayı gerektirir.

Adrenal Yorgunluk

İçerikler1 Adrenal Yorgunluk1.1 Aşırı stresin neden olduğu bazı psikiyatrik problemler1.2 Günümüzdeki Başlıca …

Yalnızlık

Yalnızlık Yalnızlık hem sosyal etkileşimin kesildiği ve kişinin izole kaldığı bir durum hem de anlamlı ilişkilerin …

Stres Yönetimi

İçerikler1 Stres Yönetimi1.1 Sevin! Olumlu ilişkiler kurun.1.2 SANAT la uğraşın1.3 Spor Yapın1.4 Dans edin1.5 …