COVİD-19

CoVid-19 ile baş ederken Psikolojik sağlığımıza da dikkat!!!

Corona virüs salgınıyla ilgili endişelenmek anlaşılabilir bir durum ancak bir çok insan için mevcut psikolojik problemleri daha da kötü etkilenebilir.

Korku temelde koruyucu bir duygudur ve bizleri gerçek tehdit ve tehlikelerden korumamızda alarm görevi oluşturur. Nitekim kaygı benzer şekilde tedbie almamıza yönelik bizi harekete geçirir.

Fakat paradoksal olarak aşırı korku ve kaygı hali duygunun doğal ve koruyucu etkisini tersine çevirerek engelleyici, uyum bozucu bir durum yaratır. Aşırı korku ardından panik hale geçmek olasıdır.

Niteki Covid-19 dünyanın çeşitli yerlerinde  hızla yayılmaya devam etmesi insanları paniğe sürüklüyor.

Özellikle anksiyete,obsesiv kompulsif bozukluk gibi çeşitli rahatsızlıkları olan insanların sağlığı sürekli corona virüş haberleri okumaktan olumsuz etkilenebilir. 

“Kontrolden çıkma ve belirsizliği tolere edememe korkusu anksiyete bozukluğunun temel özelliğidir.

Dolayısıyla önceden bu tarz bozukluğu olan bireyler şu anda çok daha büyük zorluklarla karşı karşıya olabilir”

Peki psikolojik sağlığımızı nasıl koruyacağız?

Dünya Sağlık Örgütü ( DSÖ), insanların zihinsel sağlığını korumaları için bir takım önerilerde bulundu.

-Gün içerisinde yalnızca belirli saatlerde, bir veya iki kez salgınla ilgili yeni haberleri takip edin. Salgın hakkında ani ve neredeyse sürekli haber akışı takip etmeki daha fazla endişelenmenizi sağlar

-Endişeli ve sıkıntılı hissetmenize neden olabilecek haberleri izlemekten, okumaktan veya dinlemekten kaçının

-Haberleri kontrol etmek için kendinize bir zaman belirlemeniz ve size kendinizi iyi hissettirmeyen herhangi bir şeyi okumak veya izlemek için harcadığınız zamanı sınırlandırmanız zihinsel sağlığınızı korumak için önerilen öncelikli yöntemlerden birisi.

-Temel planlarınızı yeniden hazırlamak,kendinizi ve sevdiklerinizi korumak ve pratik adımlar öğrenmek için güvenilir kaynaklardan bilgi alın.

-Zihinsel sağlığınızı koruyabilmek adına  tavsiye edilen diğer bir yöntem ise sosyal medya aracılığıyla insanlar arasında  çok hızlı yayılan yalan haberlere inanmamak. Sadece resmi kaynaklardan bilgi edinmeye özen gösterilmeli.

-Obsesif Kompulsif Bozukluk hastaları genellikle  halk arasında aşırı temizlik takıntılarıyla bilinirler. Corona virüs salgınıyla beraber OKB hastalarının psikolojik destek taleplerinde  artış yaşandı

Ellerinizi Yıkamakta Aşırıya Kaçmayın

OKB hastaları için dikkat edilmesi gereken ise davranış kontrolü

Virüsün yayılma riskini azaltmak için önerilen süre boyunca  mı el yıkanıyor yoksa bu belirli bir ritüel veya takıntı haline getirilip sürekli mi yapılıyor?

OKB hastalarının ikisi arasında ki kontrolü sağlaması gerekiyor.

-Corona virüs vakalarının sayısı arttıkça insanlar kendilerini izole etmeye başladılar. Devletler de  izolasyon ve karantinalar için her gün önlemleri arttırıyor. Fakat  bu karantinalar süresince zihinsel sağlığı korumak için insanlar birbirleriyle olan bağlantılarını koparmamaları oldukça önemli.

-Zihinsel sağlığınızı korumanız için, kitap okumanız,arkadaşlarınızla bağlantınızı koparmamanız, egzersiz yapmanızı ve tükenmişlikten uzak kalmanızı öneririz.

Close cart
Ara Toplam:  0,00