Hakkımda

hakkımda bir kaç cümle

Uzman Klinik Psikolog

YASEMİN KULAÇ

Uzman Klinik Psikolog

Uzman Klinik Psikolog Yasemin Kulaç, Lisans eğitimini Ankara Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü’nde yapmıştır. Yüksek Lisansını ise yine Ankara Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalında 2000 yılında mezun olarak tamamlamıştır.

 

Şu anda ise kendi psikolog ofisinde  Uzman Klinik Psikolog olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

 

Takip ettiği çocuk-ergen ve erişkin bireylerin psikolojik değerlendirmelerinin yapılması ve klinik ve nöropsikolojik testlerinin uygulanıp değerlendirilmesinden, vaka formülasyonlarının yapılmasından,  aynı zamanda danışmanlık ve/veya terapi süreçlerinin planlanması ve yürütülmesinden sorumlu olarak çalışmaktadır.

 

Buna eş zamanlı olarak bazı kurumsal firmaların personel işe alımı sürecinde, aday kişilerin psikolojik test ve değerlendirmeleri gibi aşamalarında uzman kişi olarak değerlendirmeler yapmaktadır.

 

Diğer yandan sosyal ve mesleki sorumluluk adına devlet okullarında vb, düzenlenen seminerlerde ebeveyn-çocuk ilişkilerine katkı, öfke kontrol yönetimi, sınav kaygısı yönetimi vb. amaçlı konularda de sunum ve seminerler vermeyi sürdürmektedir.

 

Profesyonel iş yaşamı sürecinde ise, ilk olarak zihinsel ve bedensel engelli çocuklara özel eğitim ve tedavinin verildiği özel eğitim ve rehabilitasyon alanında Klinik Psikolog /terapist olarak çalışmış ve eğitim koordinatörlüğü de yapmıştır.

Ardından psikoteknik değerlendirme alanında Uzman Psikolog olarak Trafikent Sürücü Psikoteknik Değerlendirme Sistemi Yöneticisi olarak çalışmalar yürütmüştür.

2007 ile 2013 yılları arasında ise (Antalya Psikiyatri Merkezi) Terapi Tıp Merkezi kadrosunda Uzman Klinik Psikolog olarak görev yapmıştır.

2013 ile 2022 yılları arasında Lara Psikiyatri Merkezinde  Klinik Psikolog olarak çalışmıştır.

 

Evli ve bir kız çocuk annesi olan Yasemin Kulaç,  Ankara doğumludur.  İlk, orta ve lise öğrenimlerine de Ankara’da tamamladıktan sonra

Eğitimi ve mesleki çalışmaları yanı sıra lise yılarından bu yana Türk Tanıtma Vakfı (TÜTAV)’da lisanslı dansçı olarak halk dansları ve modern dans ekiplerinde yer almıştır. Bu toplulukla birlikte ülkemizin tanıtımı amacıyla dünyanın birçok ülkelerdeki çeşitli festival ve özel gezilere katılmıştır.

 

* Bir süre yabancı dil eğitimi amaçlı İngiltere’ de bulunmuş ve London-Stanton School of English’ e devam etmiştir.

 

Yüksek Lisans eğitim programı dâhilindeki stajyerliği boyunca ise,

*  Hacettepe Üniversitesi Yetişkin Psikiyatrisi

*  Hacettepe.Üniversitesi  Çocuk Ruh Sağlığı Bölümü

* Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Psikiyatrisi Bölümünde eğitim ve görevler

almıştır.

* Stajlarına eş zamanlı olarak Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü Sağlık

Merkezinde eğitim uygulamaları amacıyla psikolog olarak görev almıştır.

* Yüksek Lisans öğrenimi sırasında Prof. Dr. Ferhunde Öktem danışmanlığında TRT Çocuk Programları Daire Başkanlığının bünyesince hazırlanan bir çocuk programının hazırlanma aşamasında psikolog olarak görev almış olan Yasemin Kulaç,

 

Mezuniyetinin ardından;

*  17 Ağustos depreminin ardından Türk Psikologlar Derneği bünyesinde depremzede vatandaşlara acil psikolojik hizmet sunmak üzere gönüllü psikolog olarak Adapazarı ve Bolu-Gölyaka bölgelerinde çalışmıştır. Sonraki yıllar içinde;

* “Trafikent Sürücü Piskoteknik Değerlendirme Sistemi Uygulama Eğitimi” tamamlayarak “Sürücü Psikoteknik Değerlendirme Sistemi Yöneticisi” olmuştur.

* Hacettepe Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Merkezi Nörometrika Ar-Ge birimi tarafından düzenlenen Nöropsikolojik Testler kuramsal ve uygulamalı eğitim programını tamamlamıştır.

* Türk Psikologlar derneği tarafından verilen 6-17 yaş aralığındaki çocukların bilişsel becerileri hakkında bilgi sağlayan klinik bir ölçme aracı olan Wechsler Çocuklar için Zeka Ölçeği (WÇZÖ-IV) eğitimini tamamlayarak, “Uzman Uygulayıcı “ sertifikasını almıştır.

* T.C Sağlık bakanlığı tarafından düzenlenen sınavı başarı ile verip, “Psikolojinin Tıbbi Uygulamaları” yetki belgesine sahip olmuştur.

 

Halen de mesleki gelişim amaçlı kurslara, eğitim ve konferanslara da aktif bir şekilde katılma gayretini sürdürmektedir.

Uzman klinik Psikolog

 

 

 

Borderline Kişilik Bozukluğu

Borderline Kişilik Bozukluğu (Kişilik Bozuklukları), ergenlik döneminde veya erken yetişkinlikte başlayan, yaşam …

Bulimia Nedir

Bulimia nervoza bir yeme bozukluğu türüdür. Tıkınırcasına yeme,  ardından da  telafi yöntemi olarak kusma, musil …

Bipolar Bozukluk/Manik Depresif Bozukluk Nedir?

  Bipolar bozukluk, mani veya hipomani epizodları olarak bilinen anormal  yüksek seviyelerden, depresif epizotlar …