Blog

Psikolojinin ilgi alanlarıyla ilgili pek çok yazı kaleme alınmıştır. Fayda sağlamanız umuduyla.

Evlilikte Kavga ve Geçimsizlik

Evlilikte Kavga ve Geçimsizlik

Evlilikte Kavga ve Geçimsizlik-Evlilik ilişkisinin 3 yılını içeren dönemde eşlerden biri evlilik kurumunun gerektirdiği zorunluluk ve sorunları üzerlerine almakta güçlük çekebilir ya da isteksiz davranabilir. Aşırı sorumluluk yüklenen diğer bireyde ise oluşan tükenmişlik hali evlilik krizi olarak kendini gösterir.

Evlilikte Kritik Dönemler

4 ila 14 yıl arasında ortaya çıkan evlilik krizlerinin en sık karşılaşılan nedeni ise bireylerin flört ve yeni evlilik döneminde birbirlerine karşı yaptıkları duygusal yatırımın zaman, yaşam koşulları, alışkanlıklar gibi nedenlerle yavaş yavaş kaybolması ya da çocuk doğumundan sonra çiftlerin duygusal yatırımlarının eşten tamamen alınıp çocuğa aktarılmasıdır. Bu durumda çiftlerden herhangi birinin kendi yaşamındaki duygusal boşluğu fark etmesi sonucunda evlilik krizi baş gösterir.

evlilikte kavga ve geçimsizlik

15 yıl ve daha uzun süredir devam eden evliliklerde ise karşılaşılan en sık kriz bireylerden birinin geçmiş yaşam süreci ile ilgili olarak evli olduğu kişiden yaşanmamışlıklar ya da geçmişte yapılan haksızlıklarla ilgili hesaplaşma ve bedel ödetme çabaları olarak ortaya çıkar.

Evliliğin hangi aşamasında olursa olsun problem ve krizlerin erken evrelerde yardıma götürülmesinin sonucu olumlu yönde etkilediği unutulmamalıdır.

Sizin de bu konularda veya evliliğiniz ile ilgili konularda yaşadığınız başka türlü sıkıntılar var ise mutlaka profesyonel bir destek alınız.

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adrenal Yorgunluk

İçerikler1 Adrenal Yorgunluk1.1 Aşırı stresin neden olduğu bazı psikiyatrik problemler1.2 Günümüzdeki Başlıca …

Yalnızlık

Yalnızlık Yalnızlık hem sosyal etkileşimin kesildiği ve kişinin izole kaldığı bir durum hem de anlamlı ilişkilerin …

Stres Yönetimi

İçerikler1 Stres Yönetimi1.1 Sevin! Olumlu ilişkiler kurun.1.2 SANAT la uğraşın1.3 Spor Yapın1.4 Dans edin1.5 …