Boşanma ve Boşanma Sonrası Anne Baba ve Çocuk Arası İlişkiler

Boşanma sonrası eski eşlerin birbirleriyle ilişkilerinin sağlıklı düzenlenmesi ve sınırlarının net çizilmesi, en az ebeveynle çocuk ilişkilerinin düzenlenmesi kadar önem taşır. Çocuk odaklı, yapıcı bir iletişimi korumak faydalıdır ancak eski eşlerin birbirlerinin özel hayatına müdahalesi, kendilerine ve birbirlerine verdikleri zarara ek olarak çocuklara da dolaylı olarak zarar verir.

Tekrar evlenme ve yeni kurulan ailede ilişkiler 

Boşanma ile sonlanan bir evlilik deneyiminin ardından, yeni bir ilişki ya da yeni bir evlilik fikri uzak, imkansız veya umutsuz gibi görünse de, bu duygular geçicidir; er ya da geç kişiler kendilerine bir hayat arkadaşı veya bir eş seçmeyi arzu edebilirler. Boşanmanın ardından öncelikle çocukların yeni yaşam düzenlerine alışmaları için zaman tanınması gerekir. Her çocuk farklıdır; dolayısıyla “Tanıştırmak için en uygun süre ne kadardır ?”, “Ne zaman tekrar evlenilebilir ?” gibi soruların kesin cevapları yoktur. Hayatınıza girecek ve hayatınızı paylaşacak yeni birine çocukların tepkisi, yaşlarına, mizaçlarına ve ayrıca sizlerin tutum ve tepkilerine göre farklılık gösterir. Küçük yaştaki (0-8 yaş arası) çocuklar, daha kolay benimser ve daha olumlu tepki verirken; ergenlik dönemindeki çocukların tepkileri ve duyguları daha karmaşık ve daha sert olabilir.

Boşanma sonrası, çocukların yeni eş ve yeni aileye tepkileri değişken ve karmaşık olabilir; bu son derece normaldir. Bazen çok sıcak ve olumlu duygular hissedip, o insanı kabul ederken, bazen birden reddedebilir, bazen yok sayabilir, bazen de biyolojik anne babasına “ihanet” ediyormuş gibi bir suçluluk taşıyabilir. Çocuğunuzu ve hatta eski eşinizi özellikle bir konuda rahatlatmalısınız ki “kimse kimsenin yerini almayacak” Tabii ki her çocuğun bir tane biyolojik annesi ve babası vardır. Ama bir de insanın “anne kadar yakın ve sıcak”, “baba kadar güçlü ve güvenilir” hissettiği insanlar olabilir hayatında ki, bu da çok değerlidir.

Çocuklar, zannedildiğinin aksine, yeni eşler ve çocuklarla birlikte bir aile ortamı içinde daha mutlu, huzurlu ve güvende hissedebilirler.

Boşanma sonrası eğer evlilik düşünüyorsanız, evlenme kararınızı, netleştiği zaman çocukla paylaşın. Konuyu paylaşırken çocuğunuzun yaşını, hissedebileceklerini, tepkilerini kollayın; yaşına uygun, olabildiğince sade bir ifade ve üslup kullanın ancak bunu ondan izin alır gibi yapmayın. Açık, net ve dürüst olun, güven verin, destek olun.

Evlilik hazırlıklarınıza çocukları da dahil edin ve mutlaka evlilik töreninizde bulunmalarını sağlayın.

Çocukları, yeni eşlere “anne” ya da “baba” diye hitap etmeleri konusunda asla yönlendirmemeli ve zorlanmamalıdırlar ancak öyle hitap etmeyi kendisi tercih ederse de buna asla engel olmaya çalışmamalıdır. Bazen çocukların, “benim kocaman bir ailem var”, ” benim iki tane ailem var” ya da “benim iki annem ve iki babam var” cümlelerini ne kadar keyifle ve güvenle kurabildiklerine inanamazsınız!

Sık sık partner değişiminize şahit olması çocuğun güvenini sarsabilir, ayrılma ve terk edilme korkularını tetikleyebilir; bu nedenle, ilişkiniz yeterince uzun ve düzenli olduğunda çocuğunuzla tanıştırmayı tercih edin. İlişkiniz sağlamlaşıp çocuğunuzla tanıştırmaya hazır hissettiğiniz zaman, bu konuda çocuğunuza önceden bilgi verin, onunla konuşun ve onu bu tanışmaya hazırlayın; birlikte plan yapın.

Kurduğunuz yeni ilişkinin ve yeni ailenin “yeni” ve “farklı” olduğunu unutmayın, karşılaştırmalardan, eski deneyimlerinizi şablon olarak almaktan, olumlu ya da olumsuz geçmiş evlilik yaşantınızı anlatmaktan kaçının.. Zira “bitmemiş ilişkiler” ve “bitememiş ayrılıklar” bugünkü ilişkinizi gölgeleyecek ve zedeleyecektir.

 

YASEMİN KULAÇ

Klinik Psikolog

 

Borderline Kişilik Bozukluğu

Borderline Kişilik Bozukluğu (Kişilik Bozuklukları), ergenlik döneminde veya erken yetişkinlikte başlayan, yaşam …

Bulimia Nedir

Bulimia nervoza bir yeme bozukluğu türüdür. Tıkınırcasına yeme,  ardından da  telafi yöntemi olarak kusma, musil …

Bipolar Bozukluk/Manik Depresif Bozukluk Nedir?

  Bipolar bozukluk, mani veya hipomani epizodları olarak bilinen anormal  yüksek seviyelerden, depresif epizotlar …